ASDEK

system wykrywania stanów awaryjnych taboru kolejowego podczas jazdy

Rodzina nowoczesnych, modularnych urz膮dze艅 przeznaczonych do detekcji stan贸w awaryjnych taboru kolejowego (dSAT). Urz膮dzenia te wykrywaj膮 nieprawid艂owo艣ci zagra偶aj膮ce bezpiecze艅stwu ruchu kolejowego, takie jak zagrzane 艂o偶yska osiowe, zakleszczone hamulce, deformacje bie偶ni k贸艂 oraz przekroczenia nacisk贸w k贸艂 wywieranych przez pojazdy szynowe.

 

Funkcje systemu

Detekcja stan贸w awaryjnych to zesp贸艂 艣rodk贸w technicznych, kt贸re pozwalaj膮 na wykrywanie r贸偶nych typ贸w niesprawno艣ci taboru w trakcie normalnej eksploatacji. Typowo realizowane funkcje:

funkcja GM
wykrywanie zagrzanych 艂o偶ysk osi pojazd贸w szynowych,

funkcja GH
wykrywanie zagrzanych, zablokowanych hamulc贸w pojazd贸w szynowych,

funkcja PM
wykrywanie deformacji bie偶ni k贸艂 pojazd贸w szynowych,

funkcja OK
ocena nacisku wywieranego przez pojazdy szynowe.

Warunki pomiarowe

Proces pomiarowy jest realizowany na szlaku kolejowym przy pr臋dko艣ciach poci膮g贸w do 350 km/h, w odleg艂o艣ci 5-50 km od stacji, gdzie znajduje si臋 odbiorca informacji nadzoruj膮cy ruch kolejowy. Informacje gromadzone przez urz膮dzenia mog膮 by膰 przes艂ane do nadrz臋dnej warstwy informatycznej. Jej zadaniem jest szybkie, sprawne i bezpieczne rozdzielenie informacji pomi臋dzy odbiorc贸w.

Zasada dzia艂ania

Zesp贸艂 czujnik贸w umieszczonych w torach pozwala na pomiary wybranych parametr贸w w trakcie przejazdu poci膮gu. Informacje dostarczane przez czujniki s膮 automatycznie przetwarzane przez uk艂ady elektroniczne znajduj膮ce si臋 w pomieszczeniu przytorowym. Wyniki okre艣laj膮ce rodzaj, liczb臋, poziom oraz warto艣膰 niesprawno艣ci s膮 przesy艂ane na stanowisko pracy os贸b odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji ruchowych. Niesprawny tabor jest wy艂膮czony z poci膮gu przyczyniaj膮c si臋 do zwi臋kszenia bezpiecze艅stwa prowadzenia ruchu kolejowego.

Pomiary nacisk贸w

Realizowane za pomoc膮 czujnik贸w 艣wiat艂owodowych. Oddzia艂ywanie mi臋dzy ko艂em a szyn膮 przek艂ada si臋 na zmiany nat臋偶enia 艣wiat艂a prowadzonego przez 艣wiat艂ow贸d. Pomiar tych zmian pozwala na precyzyjne okre艣lenie wielko艣ci nacisku, zar贸wno jego sk艂adowej quasi-statycznej, jak i dynamicznej. Zastosowanie 艣wiat艂owodu pozwala na uniezale偶nienie si臋 od wp艂ywu zak艂贸ce艅 elektromagnetycznych na wyniki pomiaru.

Pomiary temperatury

Realizowane bezkontaktowo dzi臋ki czujnikom pracuj膮cym w pa艣mie podczerwieni. Ka偶dy czujnik realizuje pomiary jednocze艣nie za pomoc膮 8 detektor贸w. Mierzone wielko艣ci s膮 przetwarzane do postaci cyfrowej ju偶 w samym czujniku, co pozwala na zmniejszenie wp艂ywu zak艂贸ce艅 na sygna艂. Wbudowany stabilizowany wzorzec temperatury pozwala na w艂a艣ciw膮 ocen臋 temperatury.

 

 

 

 

 

Integracja

Urz膮dzenia ASDEK zosta艂y zaprojektowane z my艣l膮 o nadrz臋dnej, elastycznej warstwie informatycznej, która pozwala na realizacj臋 dwóch zasadniczych celów:

Integracja z istniej膮cymi systemami prowadzenia ruchu

dopasowanie warstwy informacyjnej do struktur system贸w srk (sterowania ruchem kolejowym), w szczeg贸lno艣ci z uwzgl臋dnieniem Lokalnych Centr贸w Sterowania (LCS) obejmuj膮cych:

  • urz膮dzenia dSAT realizuj膮ce oczekiwane funkcje wykrywania stan贸w awaryjnych i nieprawid艂owo艣ci zwi膮zanych z taborem,
  • serwer dSAT/LCS gromadz膮cy i przetwarzaj膮cy informacje z urz膮dze艅 oraz zapewniaj膮cy integracj臋 systemu dSAT z systemem prowadzenia ruchu,
  • terminale operatorskie udost臋pniaj膮ce informacje zgromadzone przez system DSAT, przeznaczone dla in偶ynierii ruchu oraz obs艂ugi technicznej.
Po艂膮czenie urz膮dze艅 w sie膰 informatyczn膮 dostarczaj膮c膮 syntetyczne informacje

Automatyczne synchronizacja czasu oraz przekazywanie informacji o numerze poci膮gu jest zapewnione dzi臋ki integracji z systemem prowadzenia ruchu na poziomie LCS. Skomunikowany z serwerem systemu dyspozytorskiego (np. Ebiscreen).

Mo偶liwo艣膰 po艂膮czenia serwer贸w DSAT/LCS w jeden system udost臋pniaj膮cy informacje o taborze na ca艂ej linii.

Skontaktuj si臋 z nami